Dodana: 9 czerwiec 2006 06:41

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 06:41

Łagodniejsze kryteria lokalowe

Instytucje zapewniające całodobową opiekę ludziom niepełnosprawnym, starszym lub przewlekle chorym mają czas do końca 2006 r. na dostosowanie się do standardów lokalowych.

Wynika to z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, której trzecie czytanie odbyło się 7 lipca. Wcześniej wyznaczony termin - do końca maja 2005 r. - okazał się zbyt krótki. Niektóre kryteria lokalowe złagodzono, pozwalając np. na 5-proc. odstępstwa od obowiązującego metrażu czy ograniczenie liczby łazienek i toalet.

Uproszczono także procedurę zlecania podmiotom niepublicznym (np. organizacjom pozarządowym lub kościelnym) zapewniania opieki i wychowania dzieciom pozbawionym opieki rodziców. Obecnie w tym celu powiat musi rozpisać otwarty konkurs ofert. Nowela pozwala na powierzenie zadań w drodze negocjacji, ale tylko placówkom, które są zarejestrowane w rejestrze wojewody, zapewniają odpowiednie standardy opieki i wychowania dzieci oraz wykonały ewentualne zalecenia pokontrolne wojewody.

Starosta będzie mógł przyznać rodzinie zastępczej dodatkową pomoc rzeczową oraz pieniężną - jednorazowe świadczenie pieniężne na potrzeby dziecka do 2431,15 zł (do 150 proc. tzw. podstawy) oraz jednorazowe lub okresowe świadczenie pieniężne w razie zdarzenia losowego do 50 proc. podstawy.

Zmodyfikowano zasady udzielania dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z pomocy społecznej, tak by więcej pieniędzy trafiło do najbiedniejszych gmin i powiatów. Dopuszczono np. pokrycie ponad 50 proc. kosztów realizacji zadania z dotacji pochodzących z programów rządowych, resortowych czy niektórych pożyczek (dziś maksymalnie 50 proc.). Wskazano wysokość dotacji celowej, jaka będzie przysługiwać gminom na pokrycie wydatków na zasiłki okresowe w latach 2006, 2007 i późniejszych.

Pracownicy socjalni, którzy nie ukończyli jeszcze wyższych studiów magisterskich na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia lub socjologia, mają na uzupełnienie kwalifikacji 3,5 roku od dnia wejścia noweli w życie (po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw). Inaczej stracą prawo wykonywania zawodu. Jednocześnie pracownikom socjalnym przyznano prawo do zwrotu przynajmniej 50 proc. kosztów uczestnictwa w szkoleniach, a także comiesięczny dodatek do pensji, jeśli wykonują pracę środowiskową. Zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy dostaną 250 zł, a w niepełnym - kwotę proporcjonalną do wymiaru etatu.

Teraz nowelę oceni Senat.

Rzeczpospolita

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook